maglownice czyli przekładnie kierownicze​

Maglownice czyli przekładnie kierownicze

Co to jest maglownica?

Maglownica jest to potoczne określenie przekładni kierowniczej zębatkowej. Jej element – listwa zębata (zębatka) – jest podobny do części pralniczego magla. Jest nieodłącznym elementem układu kierowniczego

Zdjęcie przedstawia przekrój poprzeczny przekładni kierowniczej, zostało wykonane w Auto-Rege.

Układ kierowniczy
Składają się na niego: kierownica, kolumna kierownicza, przekładnia, drążki i zwrotnice kół.

Rodzaje maglownic

Wyróżniamy maglownice ze wspomaganiem hydraulicznym, elektrycznym oraz bez wspomagania. Maglownica stosowana jest do przeniesienia obrotów kierownicy na ruchy drążków kierowniczych a w efekcie do skręcenia kół.

Trzy rodzaje przekładni:
Przekładnia zębatkowa – maglownica. Kolumna kierownicza zakończona jest wałkiem, na którego skraju znajduje się koło zębate. Z tym kołem zazębiona jest listwa zębata (zębatka potocznie nazywana jest maglownicą). Dalej: listwa połączona jest z drążkami kierowniczymi, drążki z końcówkami występują w większości pojazdów poruszających się po polskich drogach.

Przekładnia ślimakowa – odmiana przekładni zębatej stosowana powszechnie jeszcze w latach 70 do przeniesienia ruchów kierownicy na koła skrętne. Na końcu wałka stanowiącego zakończenie kolumny kierowniczej montowano tzw. ślimaka czyli swego rodzaju odpowiednik gwintu na śrubie, z którym zazębione było koło zębate połączone z drążkami kierowniczymi dzięki czemu możliwe było kierowanie pojazdem. Takie przekładnie występują np. w polonezie
Przekładnia śrubowa (śrubowo-kulkowa) stosowana w autach ciężarowych. Przekładnia kierownicza jest elementem, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów dlatego tak ważne jest by maglownica zamontowana w państwa pojeździe była w 100% sprawna.