Czym jest przekładnia zębata i dlaczego pojawiają się z nią problemy?

Budowa przekładni

Większość aut jeżdżących po drogach jest wyposażona w przekładnie zębate. Czym one właściwie są? Potocznie zwane maglownicami, są jednym z typów mechanizmów odpowiadających za przeniesienie ruchów kierownicy na oś skrętną. Zbudowane są z zębnika i listwy zębatej, które ze sobą współpracują – właśnie dzięki temu prostemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie kierować pojazdem.
Maglownice są układem bezobsługowym, żeby nie były narażone na działanie środowiska zewnętrznego. Zatem jednym z problemów może być brak szczelności instalacji (uszkodzenie mechaniczne, niepoprawny montaż, etc.), co powoduje szybsze zużycie się elementów (np. pojawienie się korozji). przekroj-maglownicy

Regeneracja maglownicy

Niestety, maglownice same w sobie też się zużywają, ich elementy zwyczajnie ulegają wytarciu i z czasem konieczna jest ich regeneracja. Jak możesz sprawdzić, czy z maglownicą w Twoim aucie wszystko w porządku? Jeżeli nie obserwujesz żadnych wycieków z jej okolicy, to dobrze – znaczy, że instalacja jest szczelna. A najłatwiejszym testem, jaki możesz przeprowadzić, jeżeli chodzi o wytarcie listwy zębatej i/lub zębnika, jest sprawdzenie ruchu jałowego na kierownicy (wówczas, gdy kręcisz kierownicą, a koła nie skręcają). Nie powinien on przekraczać 30-40 milimetrów.