Nasz Blog
Elektryczny układ wspomagania kierownicy
Ekonomia i ekologia wymagają na projektantach stosowanie rozwiązań, które sprostają wymaganiom rynku. Elektryczny układ wspomagania kierownicy charakteryzuje się tym, że pobiera energię tylko i wyłącznie podczas kręcenia kołem kierownicy (wykonywania manewrów). Sam układ jest znacznie mniej skomplikowany od hydraulicznego i zajmuje dużo mniej przestrzeni. Kolejnymi atutami są niższe koszty produkcji i mniejsza masa (pozostająca nie …
Wymienić czy zregenerować? Koszt wymiany maglownicy
Wymiana maglownicy to wydatek, który niestety może się odbić na naszej kieszeni. Dlatego właśnie warto zainteresować się regeneracją. Wówczas można zredukować koszty i to o kwotę niebagatelną. Wymiana maglownicy na nową może sięgać nawet kilku (w naprawdę skrajnych przypadkach kilkunastu) tysięcy złotych, podczas gdy cena regeneracji dla większości modeli powinna zamknąć się w kilkuset złotych.Sami …
Wymienić czy zregenerować? Koszt wymiany maglownicy Read More »
budowa kolumny kierowniczej i maglownicy oraz ich naprawa
Kolumna kierownicza zazwyczaj jest mocowana do obudowy przekładni. Samo działanie maglownicy polega na kinematycznym złączeniu wałka kolumny kierowniczej z listwą zębatą. Taka budowa umożliwia wierne odzwierciedlenie ruchu przy niewielkich oporach.Właśnie dlatego, jeśli obserwujesz luzy na kierownicy, stuki, auto nie utrzymuje prostego kierunku jazdy (przy odpowiednim ciśnieniu w oponach), czy z łatwością wpada w poślizg boczny …
budowa kolumny kierowniczej i maglownicy oraz ich naprawa Read More »
Wyciek z maglownicy? Trzeba działać szybko! Uszczelnienie przekładni kierowniczej oszczędzi przyszłych kłopotów!
Wyciek z maglownicy niestety dyskwalifikuje ją z dalszego bezpiecznego użytkowania. Przekładnia kierownicza jest układem zamkniętym, dlatego niezwykle ważna jest jej szczelność. Jak postępować? Jeżeli obserwujesz wycieki z maglownicy, konieczna będzie wymiana uszczelniaczy. Jeżeli nie doszło jeszcze do korozji poszczególnych elementów wewnątrz mechanizmu, koszt naprawy nie powinien być duży. Powinny wystarczyć: wymiana uszczelniaczy i uzupełnienie płynu. …
Luzy na przekładni kierowniczej
Jeżeli wyczuwasz wyraźny luz na kierownicy, który jest większy niż 30-40 milimetrów (na oko powinny być to dwa – trzy palce), wówczas niestety masz problem z układem kierowniczym. Luzy, które powstały, są spowodowane zużyciem listwy zębatej albo zębatki. Proces powstawania tej usterki jest długotrwały i postępuje powoli, dlatego warto raz na jakiś czas ocenić sprawność …
Jak sprawdzić maglownicę?
Jeżeli nie jesteś pasjonatem, albo profesjonalistą, ciężko może być Ci sprawdzić stan przekładni kierowniczej. Z drugiej strony, jeżeli kimś takim jesteś, pewnie nie czytałbyś tego tekstu. Oznaki Jest kilka przesłanek: jeżeli auto jest znoszone podczas jazdy. Tak samo, jeżeli dochodzi do nierównomiernego zużycia opon bez (wydawałoby się) wyraźnej przyczyny, są to wyraźne przesłanki, które mówią, …
Budowa pompy wspomagania układu kierowniczego
Rozróżniamy trzy rodzaje wspomagania układu kierowniczego: pneumatyczne (charakterystyczne dla aut ciężarowych i dostawczych), elektryczne i hydrauliczne. Ostatni typ opiera swoją pracę o pompę hydrauliczną, która pracuje nieustannie, bez względu na to, czy wykonujemy ruchy kierownicą, czy też nie. logo autorege Pompy Pompa jest napędzana paskiem klinowym lub wielorowkowym, a w jej wnętrzu znajduje się obracany …
Czym jest przekładnia zębata i dlaczego pojawiają się z nią problemy?
Budowa przekładni Większość aut jeżdżących po drogach jest wyposażona w przekładnie zębate. Czym one właściwie są? Potocznie zwane maglownicami, są jednym z typów mechanizmów odpowiadających za przeniesienie ruchów kierownicy na oś skrętną. Zbudowane są z zębnika i listwy zębatej, które ze sobą współpracują – właśnie dzięki temu prostemu rozwiązaniu jesteśmy w stanie kierować pojazdem.Maglownice są …
Czym jest przekładnia zębata i dlaczego pojawiają się z nią problemy? Read More »
Tuning, czyli co w aucie gra i gdzie fałszuje
Zagrożenia Jeżeli jesteś fanem tuningu, dbasz o to, żeby Twoje auto charakteryzowało się jak najlepszymi osiągami, są rzeczy o których powinieneś pamiętać, a może niekoniecznie zdajesz sobie z nich sprawę. Przykładowo: montowanie felg o większych rozmiarach, czy niskoprofilowe koła to zabójstwo dla obecnego w aucie układu kierowniczego. Zupełnie zmieniają obciążenia samochodu na takie, które nie …
Styl jazdy a stan układu kierowniczego
Coraz częściej panuje bardzo sensowna moda na jazdę ekonomiczną. Robi się nagle oszczędniej i bardziej ekologicznie. Tak samo stosując się do dosłownie kilku prostych nawyków, możemy znacznie przedłużyć żywotność naszej przekładni kierowniczej. Przede wszystkim unikaj przeciążeń! Najeżdżanie na przeszkody (progi zwalniające, ubytki w jezdni, krawężniki i inne), zwłaszcza kiedy koła nie są ułożone „na wprost”, …
Luzy na kierownicy
Luzy na kierownicy Z samego początku trudno zwrócić uwagę na problemy z nadmiernym „luzem na kierownicy”. Zmiany zazwyczaj postępują powoli i łatwo je przeoczyć. Coraz większy luz na kierownicy postępuje systematycznie, a kierowca przyzwyczaja się do pogarszającego się sposobu prowadzenia auta. Również metaliczne stuki powinny być dla nas sygnałem.Łatwą metodą sprawdzenia, czy kierownica nie ma …
Jak odpowiednio przygotować auto do zimy?
Co się robi przed zimą z samochodem? – leje się zimowy płyn do spryskiwaczy i zakłada zimówki. Tak odpowie większość kierowców, poza tymi, którzy jeżdżą na oponach całorocznych. I poza tymi, którzy nauczeni swoimi błędami, wykonują kilka czynności, które spowodują, że sezon zimowy nie będzie dla auta, a co za tym idzie, też dla kierowcy, …
Zużyty drążek kierowniczy
Zdecydowana większość części układu kierowniczego zużywa się – są to części eksploatacyjne. Nie inaczej sprawa się ma z końcówkami drążków kierowniczych. Jak rozpoznać, że powinniśmy je wymienić? Bo wymieniamy obydwa drążki – prawy i lewy, niezależnie od tego, którego z nich dotyczy usterka. Naprawa Objawy Naszą uwagę powinny zwrócić szczególnie drgania kierownicy przy wyższych prędkościach, …
Zbieżność kół
Dlaczego ustawienie zbieżności kół jest takie istotne? Odpowiednio ustawiona geometria kół wpływa bowiem na zachowanie pojazdu na drodze, między innymi na jego przyczepność (czyli przede wszystkim na bezpieczeństwo) i na naturalną, nieprzyspieszoną eksploatację pojazdu. Następstwa określonego układu kół Nawet doświadczeni mechanicy sprawdzają zbieżność profesjonalnym sprzętem, ponieważ różnica nawet tak niewielka, jak pół stopnia, ma duży …
Gdzie najlepiej trzymać auto (zimą i nie tylko)?
Warto poruszyć temat tego, gdzie najlepiej zostawiać auto, zwłaszcza, że zaczyna się sezon zimowy. Dla dłuższego użytkowania samochodu i utrzymania jego dobrego stanu, istotnym jest, czy auto zostawiamy pod chmurką, w garażu, czy pod wiatą. Innym argumentem może być łatwość doprowadzenia samochodu do szybkiego stanu używalności na przykład po całonocnych opadach śniegu i uciążliwych mrozach. …
Gdzie najlepiej trzymać auto (zimą i nie tylko)? Read More »
Złowieszcze „klekotanie” a stan przegubów zewnętrznych
Charakterystyczny odgłos klekotania , kiedy auto pokonuje np. zakręt, powinien zwrócić naszą uwagę. I to od razu. Czeka nas jak najszybsza wizyta w serwisie. Im szybsza, tym większa szansa, że koszt naprawy nie będzie wysoki, a nasze bezpieczeństwo – niezagrożone. W czym tkwi problem? Przeguby odpowiadają za przeniesienie Naprawanapędu ze skrzyni biegów do kół – …
Złowieszcze „klekotanie” a stan przegubów zewnętrznych Read More »
Awaria przegubów wewnętrznych
Ze względu na specyfikę konstrukcji i idące z tym w parze inne rodzaje obciążeń, przeguby wewnętrzne ulegają awariom zdecydowanie rzadziej od zewnętrznych. Znajdują się one na wyjściu mechanizmu różnicowego i objawy ich zużycia są zupełnie różne od tych charakterystycznych dla przegubów zewnętrznych. Najczęstsze objawy Najbardziej charakterystycznym objawem awarii przegubu wewnętrznego jest drganie całego samochodu, odczuwalne …
Eco-driving, czyli dłuższa bezawaryjna eksploatacja auta.
O eco-drivingu powszechnie wiadomo, że to wcale nie jest powolna jazda, z mozolnym rozpędzaniem auta, tylko względnie dynamiczny start i zdolność przewidywania zdarzeń na drodze, tak, żeby w miarę możliwości np. hamować silnikiem. Wiadomo też, że oszczędności wynikające z tankowania potrafią być niebagatelne i statystyczne przełożenie przy jeżdżeniu ekologicznym, daje jeden miesiąc jazdy gratis w …
Eco-driving, czyli dłuższa bezawaryjna eksploatacja auta. Read More »
Usterki układu elektrohydraulicznego
Układ elektrohydrauliczny wspomagania to nic innego, jak zwykły układ hydrauliczny wspomagany bardziej zaawansowaną technologią. Jak to właściwie działa?Osiągnięte to zostało poprzez użycie pompy zasilanej silnikiem elektrycznym. Dzięki temu, silnik napędowy został oddzielony od układu wspomagania. I właśnie taki układ wspomagania kierownicy niesie z sobą wiele korzyści dla kierowcy, między innymi owocuje w mniejsze zużycie energii …