Budowa pompy wspomagania układu kierowniczego

Rozróżniamy trzy rodzaje wspomagania układu kierowniczego: pneumatyczne (charakterystyczne dla aut ciężarowych i dostawczych), elektryczne i hydrauliczne. Ostatni typ opiera swoją pracę o pompę hydrauliczną, która pracuje nieustannie, bez względu na to, czy wykonujemy ruchy kierownicą, czy też nie. logo autorege

Pompy


Pompa jest napędzana paskiem klinowym lub wielorowkowym, a w jej wnętrzu znajduje się obracany na dwóch łopatkach dociskowych wirnik.

Pompa jest sercem hydraulicznego układu wspomagania kierownicy, dlatego jest wykonana z najwyższą precyzją. Wykorzystuje się złożoną obróbkę cieplną, czy utwardzenie powierzchni trących (np. poprzez azotowanie) – dlatego jej regeneracja powinna przebiegać w warunkach doskonale do tego przystosowanych.
Przy pompie znajdziemy zawór, który odpowiada za odpowiednie utrzymanie ciśnienia (niektóre modele samochodów przy wyższych prędkościach mają mniejsze ciśnienie, co powoduje bardziej twardy charakter jazdy, co ułatwia czucie samochodu). Zaś grzybek w samym zaworze odpowiada za zwiększenie masy elementów zaworu (żeby obniżyć częstotliwość drgań własnych).