Jeżeli nie jesteś pasjonatem, albo profesjonalistą, ciężko może być Ci sprawdzić stan przekładni kierowniczej. Z drugiej strony, jeżeli kimś takim jesteś, pewnie nie czytałbyś tego tekstu.
Oznaki
Jest kilka przesłanek: jeżeli auto jest znoszone podczas jazdy. Tak samo, jeżeli dochodzi do nierównomiernego zużycia opon bez (wydawałoby się) wyraźnej przyczyny, są to wyraźne przesłanki, które mówią, że coś z Twoim układem kierowniczym jest nie tak.
Wyciekający olej z przekładni jest najłatwiejszym do wyśledzenia symptomem. Wówczas konieczna będzie wizyta w dobrej stacji diagnostycznej, a najlepiej w profesjonalnym serwisie. Może być tak, że instalacja jest zwyczajnie nieszczelna, co w bardzo szybkim tempie może spowodować zatarcie się pompy wspomagania, tak samo jak dostanie się różnego rodzaju zanieczyszczeń i wody, przez które przekładnia kierownicza zacznie ulegać procesom korozji.
Wyciek może też oznaczać utratę wspomagania.
Ważne!
Koniecznie zwróć uwagę na ruch jałowy kierownicy. Jałowy, czyli taki, kiedy poruszasz kierownicą, a koła nie skręcają (możesz spokojnie to zrobić przy wyłączonym sliniku). Jeżeli ruch jałowy będzie większy niż 30-40 milimetrów – regeneracja może okazać się jedyną alternatywą.
Na pewnym etapie może dojść już do charakterystycznych stuków przy wykonywaniu manewrów albo przy pokonywaniu nierówności.
Zużycie przekładni postępuje powoli, ale systematycznie. Bardzo często zwyczajnie nie jesteśmy w stanie wyczuć coraz gorszego panowania nad pojazdem. Po prostu się przyzwyczajamy. Dlatego warto właśnie wykonać test na ruch jałowy. Jeżeli nie masz milimetra ani w oku, ani pod ręką, 30-40 milimetrów, to mniej więcej szerokość dwóch – trzech palców.
Co robić?
Jeżeli zauważyłeś którykolwiek z tych objawów, zalecana jest wizyta w serwisie, który specjalizuje się w regeneracji przekładni kierowniczych. Nawet, jeżeli regeneracja nie okaże się konieczna, otrzymasz profesjonalną diagnozę, a wszelkie usterki zostaną usunięte. Dodatkowo, po dokonaniu niezbędnych napraw, Twoje auto zostanie poddane badaniu pod kątem sprawności układu kierowniczego.