Luzy na przekładni kierowniczej

Jeżeli wyczuwasz wyraźny luz na kierownicy, który jest większy niż 30-40 milimetrów (na oko powinny być to dwa – trzy palce), wówczas niestety masz problem z układem kierowniczym. Luzy, które powstały, są spowodowane zużyciem listwy zębatej albo zębatki. Proces powstawania tej usterki jest długotrwały i postępuje powoli, dlatego warto raz na jakiś czas ocenić sprawność naszego auta przy wyłączonym silniku.

Powodem może być albo naturalne zużycie, czy nieszczelność instalacji (mieszanka ścierna, czyli woda, piasek i inne zanieczyszczenia dostają się do środka i powodują korozję, przyspieszając proces zużycia w sposób niekontrolowany).

Co zrobić gdy wyczujemy luzy? 

Konieczna będzie regeneracja. Wymaga ona wielkiej wprawy, doskonałej jakości materiałów uzupełniających i bardzo precyzyjnego sprzętu, jako że nowo oszlifowane części muszą zarówno charakteryzować się wytrzymałością oraz precyzją do 0,2 milimetra.

Konieczne będzie sprawdzenie szczelności całej instalacji, po dokonaniu regeneracji, żeby wcześniej wspomniana mieszanka ścierna nie przeniknęła do środka.

Przy regeneracji przekładni kierowniczej wymagaj najwyższej jakości usług. Unikaj mechaników, którzy nie mają doświadczenia i profesjonalnego sprzętu do takich napraw. Dla mechanika pokusa łatwego zarobku za odwalenie fuszerki może być zbyt silna, żeby ją odrzucić. Pieniądze, które myślisz, że zaoszczędzisz, okażą się wówczas pieniędzmi wyrzuconymi w błoto dużo szybciej, niż Ci się wydaje.

Problemem może okazać się, że masz daleko do profesjonalnego serwisu zajmującego się przekładniami kierowniczymi. Wówczas zadzwoń i zapytaj się ich, czy mogą Ci polecić jakiegoś mechanika w Twojej okolicy, który jest sprawdzony. Wówczas regeneracji dokona serwis (albo wyśle maglownicę już zregenerowaną, a po montażu prześlesz zaś zużytą), zaś wymiany podejmie się ktoś, kto ma z tym do czynienia na bieżąco.

Gwarancja

Jeżeli otrzymasz gwarancję (w ogóle nie rozważaj możliwości, że gwarancji mógłbyś nie otrzymać), zadbaj o to, żeby nie była to gwarancja rozruchowa. Choćby ze względu na brak szczelności instalacji, rozruch niewiele da. Korozja będzie systematycznie postępować i będziesz musiał ponowić zabieg regeneracji w bardzo krótkim czasie. Dobra gwarancja (najlepiej na regenerację i sam montaż) jest jedną z cech charakteryzujących najlepsze serwisy. I tylko takie powinieneś brać pod uwagę. Ważna jest też renoma – zdobywa się ją ciężką pracą, uczciwością i doświadczeniem. Stąd możesz czerpać poczucie pewności, że właśnie w takim serwisie zostaniesz obsłużony w pełni profesjonalnie.