Awaria przegubów wewnętrznych

Ze względu na specyfikę konstrukcji i idące z tym w parze inne rodzaje obciążeń, przeguby wewnętrzne ulegają awariom zdecydowanie rzadziej od zewnętrznych. Znajdują się one na wyjściu mechanizmu różnicowego i objawy ich zużycia są zupełnie różne od tych charakterystycznych dla przegubów zewnętrznych.

Najczęstsze objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem awarii przegubu wewnętrznego jest drganie całego samochodu, odczuwalne zwłaszcza podczas przyspieszania, nieobecne zaś, kiedy jesteśmy na biegu jałowym.

Innym typowym objawem jest charakterystyczne dudnienie, którego nie sposób nie usłyszeć.

Przyczyny

Najczęstszym winowajcą awarii przegubów wewnętrznych są uszkodzone gumy zabezpieczające, dlatego bardzo ważnym jest, żeby regularnie sprawdzać ich stan. Bo w przypadku usterki, im dłużej ją ignorujemy, tym większa szansa, że będzie bardzo drogo.

Czy można taniej?

Jeżeli awaria przegubu jest poważna i chcemy oszczędzić pieniądze, możemy znaleźć firmę, która specjalizuje się w regeneracji – może być dużo taniej. Jednak ważne jest, ażeby firma cieszyła się bardzo dobrą reputacją, ze względu na istotę wykonywanej pracy. O ile montaż części drogi nie jest, o tyle sam przegub może kosztować około 2000 złotych, choć cena jest uwarunkowana modelem samochodu. Decydując się na regenerację, cena będzie niższa o około 30-50%.

Jeżeli nie regenerujesz, ani nie kupujesz oryginalnej części, unikaj zamienników z najniższego przedziału cenowego – ich trwałość jest bardzo dyskusyjna.