Charakterystyczny odgłos klekotania , kiedy auto pokonuje np. zakręt, powinien zwrócić naszą uwagę. I to od razu. Czeka nas jak najszybsza wizyta w serwisie. Im szybsza, tym większa szansa, że koszt naprawy nie będzie wysoki, a nasze bezpieczeństwo – niezagrożone.
W czym tkwi problem?
Przeguby odpowiadają za przeniesienie Naprawanapędu ze skrzyni biegów do kół – dlatego tak ważna jest bardzo szybka naprawa tych elementów – i dlatego ich stan jest w dużym stopniu uwarunkowany naszym stylem jazdy. Jeżeli ruszamy gwałtownie na skręconych kołach, w taki sam sposób pokonujemy nierówności – na przeguby spada dodatkowe obciążenie, które prędzej czy później skończy się awarią, ponieważ mechanizm w którymś momencie go nie wytrzyma. Mowa w tym przypadku oczywiście o przegubach zewnętrznych. Innym powodem ich awarii może być uszkodzenie mechaniczne. Gumowe osłony mogą przestać utrzymywać smar chroniący przeguby, choćby dlatego, że sparcieją. Sam mechanizm zostanie wówczas wystawiony na działanie zanieczyszczeń. Dbanie o osłony jest wyjątkowo proste – łatwo skontrolować ich stan chociażby podczas wymiany opon.
Dlaczego warto?
Warto się pospieszyć z interwencją, zwłaszcza, że w niektórych modelach aut naprawa może się wiązać z wymianą całej półosi. Może być drogo. O ile nowa osłona założona w porę może ocalić życie przegubu, o tyle zignorowanie tego typu awarii w którymś momencie doprowadzi do telefonu po lawetę. Siły, które są przenoszone przez wadliwe przeguby, mogą rozsadzić zarówno sam mechanizm, jak i mocowanie koła – do takiego tragicznego zdarzenia może dojść podczas prowadzenia pojazdu.