Zbieżność kół

Dlaczego ustawienie zbieżności kół jest takie istotne? Odpowiednio ustawiona geometria kół wpływa bowiem na zachowanie pojazdu na drodze, między innymi na jego przyczepność (czyli przede wszystkim na bezpieczeństwo) i na naturalną, nieprzyspieszoną eksploatację pojazdu.

Następstwa określonego układu kół

Nawet doświadczeni mechanicy sprawdzają zbieżność profesjonalnym sprzętem, ponieważ różnica nawet tak niewielka, jak pół stopnia, ma duży wpływ na jazdę. Specjalistyczne warsztaty posiadają sprzęt, który pomaga mierzyć kąty z precyzją do setnych ułamków. Bardzo istotną informacją jest tutaj fakt, że zbieżność kół jest ustawiana fabrycznie – zależy między innymi od typu napędu, czy zastosowania pojazdu. Przykładowo, jeżeli koła ustawione by były zupełnie równolegle – zużycie opon, a także paliwa, byłoby najmniejsze, jednak zwiększając do pewnego stopnia zbieżność osi przedniej – poprawia się stabilność auta na prostym odcinku drogi, przez co np. nie trzeba poprawiać toru jazdy. Pogarsza to jednak zwrotność samochodu przy gwałtownych manewrach. Analogicznie rzecz się ma, kiedy koła są ustawione rozbieżnie – na zakrętach auto zachowuje się zdecydowanie lepiej, żwawiej.

Konfiguracje mogą być naprawdę różne, przednia oś zbieżna, dla przykładu, jest bardzo często spotykana w pojazdach z napędem na oś tylną, zaś najczęściej spotykanym rozwiązaniem przy autach z napędem na przód jest rozbieżna oś przednia w połączeniu ze zbieżną tylną.