Zużyty drążek kierowniczy

Zdecydowana większość części układu kierowniczego zużywa się – są to części eksploatacyjne. Nie inaczej sprawa się ma z końcówkami drążków kierowniczych. Jak rozpoznać, że powinniśmy je wymienić? Bo wymieniamy obydwa drążki – prawy i lewy, niezależnie od tego, którego z nich dotyczy usterka. Naprawa

Objawy

Naszą uwagę powinny zwrócić szczególnie drgania kierownicy przy wyższych prędkościach, także szybsze zużywanie się opon oraz stuki dobiegające z komory silnika – te występują niezależnie od sytuacji. Zarówno podczas jazdy jak i postoju pojazdu.

Naprawa

Jeżeli jesteśmy przekonani o tym, że chodzi o końcówki drążków kierowniczych, co wówczas? Jeśli posiadamy do dyspozycji tunel albo podnośnik i mamy w sobie zacięcie mechanika, możemy spróbować dokonać wymiany końcówek drążków we własnym zakresie – naprawa powinna zająć do kilku godzin, nie jest aż tak skomplikowana.

Zdecydowanie bardziej praktycznym rozwiązaniem jest jednak udanie się do wyspecjalizowanego warsztatu, ponieważ nie tylko naprawa zostanie wykonana profesjonalnie, ale też po wymianie końcówek drążków kierowniczych, koniecznym jest ustawienie geometrii kół. Bardzo łatwo zbieżność kół bowiem zaburzyć – czy poprzez nieprecyzyjne zamontowanie, czy chociażby w chwili, w której auto jeździło z usterką.

Brak ustawionej geometrii kół będzie prowadził do szybkiego zużycia opon oraz niektórych części zawieszenia. I co najbardziej istotne, auto traci na stabilności – bardzo łatwo wpaść w poślizg!