Układ elektrohydrauliczny wspomagania to nic innego, jak zwykły układ hydrauliczny wspomagany bardziej zaawansowaną technologią.
Jak to właściwie działa?
Osiągnięte to zostało poprzez użycie pompy zasilanej silnikiem elektrycznym. Dzięki temu, silnik napędowy został oddzielony od układu wspomagania. I właśnie taki układ wspomagania kierownicy niesie z sobą wiele korzyści dla kierowcy, między innymi owocuje w mniejsze zużycie energii (przy braku wykonywania manewrów silnik i pompa nie pracują, albo pracują na niższych obrotach), czy łatwość sterowania. Efektywność systemów EPHS przekłada się na niższe zużycie paliwa –potrafi być mniejsze o niemal 0,5 litra na 100 kilometrów.
Usterki
Co jednak zrobić, gdy coś dzieje się nie tak. Większość układów elektrohydraulicznych jest zabezpieczona. A przynajmniej kierowca od razu może zobaczyć, że coś jest nie tak. Auto posiada dodatkową kontrolkę, która informuje o nieprawidłowym działaniu – ta zapala się przy przekręceniu kluczyka i po chwili, kiedy sterownik sprawdzi, że wszystko jest w porządku, powinna zgasnąć. Kiedy kontrolka się ciągle świeci – potrzeba nam pomoc serwisu. Właśnie tam pojazd zostanie podpięty do złącza diagnostycznego testera. Wyposażony w oprogramowanie tester pozwoli odczytać, z jakimi rodzajami awarii mamy do czynienia oraz umożliwi ich usunięcie.
Oczywiście usterka może być spowodowana którymś z tradycyjnych objawów zaniku wspomagania, jak zbyt niskim poziomem oleju, jego wyciekiem z powodu uszkodzenia przekładni, czy uszkodzeniem pompy.